Radiem ovládaný fotoaparát MUSTEK GSmart mini2 a mini3

 

mustekg2.jpg (12266 bytes)  mustekg2r.jpg (11874 bytes)

Interfejs mezi fotoaparátem a RC přjímačem umí ovládat zapnutí, vypnutí, přepnutí do nastaveného režimu fotografií a také dálkově libovolně kombinovat režim fotografie/ video. Interfejs je zkonstruován tak, že může být trvale připojen ve fotoaparátu a pokud není napájen, neovlivňuje nijak ruční ovládání. Interfejs pracuje i s modelem mini 3.

Ovládání
K ovládání stačí jeden kanál RC soupravy. Program vyhodnocuje 3 polohy - předpokládá se ovládání třípolohovým přepínačem.
VYP - vypnuto - ( impuls <1,2 ms )
ZAP - zapnuto - ( impuls 1,2 - 1,8 ms )
Spoušť - ( impuls > 1.8 ms )
Maximální hodnoty vstupních impulsů mohou být v rozsahu asi 0,8 -2,2 ms. Impulsy jiných délek jsou odfiltrovány jako rušení. K ovládání je možno použít i potenciometr, ale je nutno si uvědomit , že pokud bude nastavena poloha někde na hraně sepnutí může docházet k nedefinovanému chování. Měly by se využívat pouze krajní a středová poloha a ovladačem nepohybovat příliš pomalu.

Zapnutí – vypnutí
V poloze VYP je fotoaparát vždy vypnut. V poloze ZAP je vždy zapnut. Pokud dojde k aut. vypnutí, okamžitě se znovu sám zapne. Protože se funkce ovládá pouze jedním tlačítkem, je zaveden do interfejsu zpětný signál o stavu fotoaparátu, aby nemohlo dojít poruchou ke ztrátě synchronizace mezi interfejsem a fotoaparátem.
Režim Fotografie
Aktivací polohy Spoušť na dobu kratší jak 1s se udělá snímek. Je uložen v režimu, který byl předvolen. Pokud byl předtím fotoaparát vypnut a dáme povel ke snímku, provede se nejdříve zapnutí a potom snímek. V tomto případě je nutné počítat se zpožděním asi 2 s než se fotoaparát zapne a namóduje.
Režim Video
Pokud je ovladač v poloze Spoušť delší dobu, dojde asi po 1,5 s k přepnutí do režimu video a jeho spuštění. Video se nahrává po celou dobu, kdy je aktivní Spoušť. Po ukončení se fotoaparát opět přepne do módu fotografie. Při začátku video režimu se udělá vždy jeden snímek. Je to nutné, pokud chceme aby v režimu fotografie se snímek provedl okamžitě při stisku spouště bez zpoždění.
Nastavení výchozího režimu
Do programovacího módu se dostaneme tak, že nejdříve musíme fofo zapnout ( ručně, ale je možno i vysilačem ). Potom vypneme přijímač v modelu, ovladač přepneme do polohy spoušť a přijímač znovu zapneme. Fotoaparát se vypne a hned znovu zapne. Asi po 8 s se začnou měnit režimy v cyklu asi 3 s v pořadí 36, 214 snímků . Když se na displeji objeví požadovaný režim, přepneme ovladač do polohy VYP nebo ZAP. Zvolený režim je tak zapsán jako výchozí. Paměť Eeprom si jej pamatuje i bez napájení.
Pokud si žádný režim nevybereme, zapíše automaticky po režimu 214 snímků základní režim ( 52 snímků jako po zapnutí fotoaparátu ).
Poznámka:
  • Při změně režimu je vždy nutno počítat s pauzou asi 1s na provedení operace. Taktéž mezi snímky je nutná malá pauza ( cca. 0,5s ).
  • Pokud je aktivní interfejs, nesmíme ručně tlačítkem měnit mód. Došlo by ke ztrátě synchronizace a celek nebude pracovat správně. Vypínat, zapínat mačkat spoušť i resetovat můžeme. Jinak ovládání je navrženo tak, že při zástavbě fotoaparátu není nutný přístup k tlačítkům. Je ale vhodné , aby bylo vidět na displej.
Interfejs - hardware
Vzhledem k tomu, že přes rozhraní USB nejde plně fotoaparát ovládat ( přepne se do režimu web kamery ), je nutný zásah do přístroje a interfejs je připojen přímo do obvodů tlačítek. Základem je mikroprocesor ATINY15, který s příslušným programem ovládá fotoaparát dle předcházejícho popisu. První verze interfejsu byla mimo fotoaparát s procesorem v pouzdře DIL8. Protože mezi procesorem a fotoaparátem je potřeba 6 vodičů, rozhodl jsem se v další verzi zabudovat interfejs přímo dovnitř v SMD provedení. Vzhledem k počtu součástek a prostoru není použit plošný spoj, je použita vzdušná montáž. Procesor je připevněn oboustrannou lepící páskou k desce a vše je zapojeno tenkým izolovaným vodičem.
Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o jednoduchou aplikaci, vývoj programu byl časově dosti náročný. Hlavním problémem bylo odladění různých časových prodlev při ovládání fotoaparátu. Při jejich nedodržení dojde k "zamrznutí" fotoaparátu a je nutný reset. Přístroj např. chybně signalizuje zelenou LED stav "ready", ale ve skutečnosti ještě není připraven přijmout povel. 
Schema
TN_hneu.jpg (30483 bytes)         TN_uupr.jpg (31696 bytes)
Před úpravou                                                      Po úpravě
Pro vlastní montáž je nutná trpělivost, pečlivost, pevná ruka a dobré oko. Pro toho kdo běžně pracuje s SMD součástkami by to neměl být problém. Pro ty, kdo si na to netroufají, bude možnost si montáž interfejsu objednat.
Ukázky prvních fotografií z modelu ( nebyly nijak upravovány v PC )
Img_0002.jpg
Img_0002.jpg
Img_0003.jpg
Img_0003.jpg
Img_0021.jpg
Img_0021.jpg
Img_0031.jpg
Img_0031.jpg
Img_0032.jpg
Img_0032.jpg
Img_0033.jpg
Img_0033.jpg
Img_0035.jpg
Img_0035.jpg
Img_0038.jpg
Img_0038.jpg
Img1_0002.jpg
Img1_0002.jpg
Stavebnice interfejsu
Stavebnice interfejsu ( naprogramovaný procesor plus SMD součástky ) stojí 200,- Kč plus poštovné. Je možné si objednat též verzi s procesorem v klasickém pouzru DIL8.

Objednat si můžete stavebnici zde.

Zatím nepublikováno.


 

 

HOME - Hlavní strana