ESR Tester - Zkoušeč elektrolytických kondenzátorů

 

 
Každý opravář potvrdí, že jednou z nejčastějších závad spotřební elektroniky jsou vadné elektrolytické kondenzátory. Pomocí tohoto měřiče ESR je lze snadno a rychle najít bez vypájení.

Běžné přístroje pro měření kapacity ESR neměří a naměřený údaj o kapacitě nemusí být také správný. Je nutné měřit při kmitočtu desítek kHz a průchodu impulzního proudu kondezátorem.
Tento jednoduchý přístroj umožní mnohonásobně zkrátit dobu opravy přístroje a neměl by chybět v dílně žádného opraváře. V naprosté většině případů lze měřit přímo v zapojení bez vypájení a dodržování polarity. Tester je řízem mikroprocesorem ATiny 15. Tabulka na čelním panelu znázorňuje, v jakém rozsahu by se měla hodnota ESR pro běžný kondenzátor určité velikosti pohybovat.

Základní technické parametry:

  • Rozsah měření: 0,1 až 300 ohm tj. 0,1 uF až 10 000uF
  • Indikace zkratu
  • Max. měřící napětí: 150 mV
  • Měřící kmitočet: 100kHz
  • Zobrazení: 8 + 1 LED
  • Napájení: 9V baterie ,spotřeba cca. 6mA , automatické vypnutí
  • Osazení: 3 IO, 4T, 4D, 9 LED
  • Rozměry: 67 x 115 x 28 mm

Jednoduchá a přehledná indikace naměřené hodnoty – u některých dosud známých konstrukcí byla použita indikace pouze jednou LED. Pro velký rozsah měřených kapacit a správné posouzení jejich stupně poškození je jednoúrovňová indikace nedostatečná. Naopak je zbytečné aby tester ukazoval údaj třeba na 3,5 místa. V této aplikaci není nutná velká přesnost měření, ale spíše jednoduchá přehledná indikace údaje v dost velkém rozsahu bez přepínání rozsahů. Proto bylo zvoleno řešení se stupnicí LED. Ručkový měřící s logaritmickou stupnicí by také vyhověl, ale z důvodů malé mechanické odolnosti je nevhodný.
Indikace zkratu – Aby nedocházelo k omylu při měření, dokáže tento tester rozlišit stejnosměrný odpor malé hodnoty ( zkrat, vodič ) od kondenzátoru.
Automatické vypnutí při nečinnosti – z vlastní zkušenosti při používání jiných přístrojů např. multimetrů je tato funkce velmi důležitá.

 

Ceny:

stavebnice "low cost" bez krabičky a štítku - 350 Kč
stavebnice komplet ( vrtaná upravená krabička, děrovaný štítek ) - 500 Kč
Hotový výrobek - na dotaz

Stavební publikován v PE 2/2003


 

 

HOME - Hlavní strana