Náhrada děličky M54459L v GDO ( Sací měřič ARPE 11/2005 )

 

 

V Praktické Elektronice ARPE 11 / 2005 byl publikován návod na sací meřič (GDO) s digitálním zobrazením kmitočtu. Konstrukce vyvolala velký zájem uživatelů, ale nakonec bohužel byli hodně zklamáni. Obvod děličky M54459L použitý v kontrukci byl absolutně nesehnatelný a mnoho lidí nemohlo kvůli tomu sací měřič dokončit. Náhrada nebyla možná díky specifickým vlastnostem obvodu : dekadický dělící poměr ! a funkce od stovek kHz. Později bylo v ARPE publikováno náhradní zapojení, ale pouze s funkcí do 60 MHz.
Protože na setkání radioamatérů v Holicích mě oslovilo mnoho lidí s tímto problémem, vyvinul jsem plnohodnotnou náhradu obvodu s ještě lepšími parametry než původní.

Popis:
Náhrada byla realizována poněkud nestadardním způsobem. Jako dělička je použtit obvod pll syntézy v nestadarním režimu, ve kterém funguje jako programovatelný dělič. Část fázového detektoru se nevyužívá. Pro nastavení obvodu do potřebného režimu je na desce procesor ATTINY10 v SMD provedení se 6 piny. Modul se osadí do pl. spoje místo původního obvodu.
Maximální frekvence je zaručovaná 220MHz, dle zkušenosti uživatelů i přes 300 MHz. Původní obvod měl zaručovanou frekvenci pouze 130 Mhz.


Schema zapojení původního GDO

Základní technické parametry:

  • Vstup signál: 0,5 - 220 MHz ( viz. návod )
  • Výstup: TTL, střída 1:1
  • Dělící poměr : 1:100
  • Napájení: 5V, cca. 10mA
  • Rozměry: 20 x 15 x 3 mm
 

Ceny:

Hotový funkční modul - 200 Kč
Protože autor již nezasílá naprogramované procesory, nabízím komplet modul děličky včetně odzkoušeného naprogramovaného procesoru PIC - 300 Kč ( modul + procesor )

Zatím nepublikováno


 

 

HOME - Hlavní strana